Andezit Taşı 
ANDEZİT: Magmatik kökenli bir yüzey kayacıdır. Andezitler, kalsiyumlu kayaçlara göre daha dayanıklı ve diğer magmatik kayaçlara göre kolay işlenebilir, uzun ömürlüdür. Anadolu’da Helenistik dönemden beri andezitler yapı taş olarak kullanılmaktadır. Yaygın bulunmaları ve dayanımları, andezitlerin köprü, bina ve kale duvarlarında kullanımını sağlamıştır.
 
 
 
 
 
Günümüzde andezitler, tretuvar, cephe kaplaması , kaldırım taşı, yol taşı ve minarelerde kullanılmaktadır. Zengin renk seçenekleri andezitlere albeni sağlar. Andezitlerin en önemli özelliklerinden biri de ilk üretimlerinde yumuşak ve gittikçe sertleşen yapılarıdır. Bu özellik andezite istenilen şeklin kolayca verilmesini sağlar. Sertleşen yapıları andezitlerin yollarda ve kaldırımlarda, trafiğe açık alanlarda kullanımını her geçen gün arttırmaktadır.
 
 
 
 

 
 
MANİSA ANDEZİTİ:
Yunt Dağından çıkarılıp insanlığa sunulan kırmızı, kırmızımsı-mor andezitler her türlü yapı ve trafiğe açık alanlarda kullanılabilecek fiziksel ve mekanik özelliklere sahiptir. Manisa Ulu Camii, Sultan(Mesir) Camii ve Külliyesi Manisa andezit taşından yapıldığı ve 642 yıldır hizmet verdiğini örnekleyebiliriz.
 
 
 

 
Dayanıklı, sert yapısı dolayısıyla 1 cm kalınlığına kadar kesilebilmekte ve cephe kaplama malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Genel olarak zengin renk seçeneklerine karşı andezitlerde kırmızı ve tonlarını yakalamak güçtür. Ayrıca MANİSA ANDEZİT’İN çizgisel yapısı önemli bir mimari ve estetik özelliktir. Mimaride çizgisellik yapıya derinlik kazandırır, insana mutlu bir ortam sağlar. Özellikle açık alanlarda yapılacak Open-Book projeleri için MANİSA ANDEZİT eşsiz bir doğal taç seçimidir